ZIUA VÂRSTNICILOR MARCATĂ PRINTR-O VIZITĂ LA CASA ,,OANA” DIN BAIA MARE

Elevii Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” au marcat Ziua vârstnicilor printr-o vizită la Casa ,,Oana” din Baia Mare, în care sunt cazați și îngrijiți 35 de bătrâni cu diverse probleme de sănătate.
Fiecare elev a îm­bră­țișat o bunică/un bunic din această casă și i-a oferit o floare.
Au fost lacrimi în ochii tuturor: bunicii impresionați de gestul elevilor, iar elevii mișcați profund de situația acestor oameni greu încercați de soartă.
“Proiectul s-a dovedit a fi unul de mare succes, cu o încărcătură emoțională extraordinară” – menționează reprezentanții Școlii “Carol Davila”.
De remarcat faptul că această Casă de bătrâni este condusă de o absolventă a Școlii Postliceale ,,Carol Davila”, Oana Mureșan, care i-a întâmpinat cu drag și le-a oferit elevilor o adevărată lecție de viață.

Articol publicat in www.graiul.ro